Jogiczna etykieta

Wyróżniony

Joga czy inne metody pracy z ciałem prowadzące nas do utrzymania równowagi i harmonii pomiędzy ciałem i umysłem stały się ostatnimi czasy bardzo popularne. Wiele osób rozpoczynając swoją praktykę jogi, obawia się i zastanawia nad tym czy w szkole jogi trzeba się zachowywać jakoś inaczej? 

Jest w tym odrobina prawdy. W szkole jogi bowiem panują trochę inne zasady niż na przykład w klubie fitness czy siłowni. Prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą Ci się odnaleźć w Twoim nowym studio.

 

Bez butów

Buty zostawiamy zawsze przy wejściu. Traktujemy szkołę jak dom swój i naszych nauczycieli. Nie tylko na salę do ćwiczeń nie wchodzimy w butach, ale również po pozostałych częściach wspólnych chodzimy boso. To też zdrowe dla Twoich stóp… powinniśmy chodzić boso jak najczęściej. Po szkole możesz chodzić w skarpetkach, jednak kiedy już wchodzisz na matę zdejmij je. Nie upieraj się żeby koniecznie w nich ćwiczyć. Ciężko Ci będzie złapać równowagę na macie w skarpetkach, nie będziesz mógł rozłożyć szeroko palców stóp. Uwolnij swoje stopy i ćwicz boso 🙂

 

Zachowaj ciszę

Szkoła jogi to takie miejsce, gdzie ludzie przychodzą odpocząć wyciszyć się skierować uwagę do wewnątrz. Kiedy przychodzisz na zajęcia i czekasz na nie w szatni zachowaj ciszę. Jeśli chcesz z kimś porozmawiać rób to szeptem, tak aby nie przeszkadzać grupie, która być może właśnie się relaksuje i potrzebuje ciszy.

 

Wyłącz telefon.

Nie pozwól aby Twój telefon zadzwonił w trakcie zajęć. Raz, że sama się zestresujesz, a dwa przeszkodzi to innym w praktyce. Telefon nie jest nam do niczego potrzebny podczas praktyki jogi możemy śmiało zostawić go w domu lub w szatni. Wyłącz też wibracje w telefonie.

 

Nie spóźnij się

Jeśli wejdziesz na salę po czasie po pierwsze znów zestresujesz się, a po drugie będziesz przeszkadzać innym. Jeśli już tak się zdarzyło. Po prostu wejdź i spróbuj zachować się jak najciszej, nie przepraszaj za spóźnienie. Weź matę i rozłóż ją cicho. To ma szczególnie znaczenie podczas pierwszych 10 minut zajęć kiedy zwykle siedzimy w ciszy aby przygotować się mentalnie do zajęć.

 

Ubranie

Ubierz się tak, żeby było Ci wygodnie i ciepło. Najlepiej na cebulkę. W trakcie ćwiczeń może Ci się zrobić ciepło, ale już w relaksie może być chłodno. Pamiętaj o skarpetkach i bluzie. Ubierz się tak, żeby nauczyciel widział Twoje kolana. Wybierz albo krótkie spodenki albo przylegające legginsy. Jeśli zdecydujesz się pójść na zajęcia oddechowe, qigong lub medytację możesz śmiało wybrać luźne długie spodnie.

 

Perfumy

Raczej z nich zrezygnuj. Mocny zapach może rozpraszać innych. Lepszym pomysłem będzie lekko pachnący balsam do ciała lub… olejek eteryczny. 

 

Interakcje

W trakcie zajęć raczej staramy się skupić na praktyce, nie ma nic złego w żartach i krótkich anegdotach, ale wiadomo, że jesteśmy tam, żeby się czegoś nauczyć, popracować ze stresem i ogólnie zrelaksować. Dyskusje i rozmowy mogą nam w tym przeszkodzić. Jeśli masz pytanie dotyczące praktyki oczywiście zadaj je jest to wręcz wskazane. Niektórzy nauczyciele wolą jednak aby zadać takie pytanie po zajęciach. My uważamy, że lepiej w trakcie zajęć! Także śmiało pytaj 🙂

 

Pomoce do jogi

Kiedy po zakończonej praktyce odkładasz pomoce, z których korzystałeś upewnij się, że złożyłeś starannie koc, równo ułożyłeś swoje klocki, a pasek zostawiłeś w koszyku na paski, a nie na opaski na oczy. Ważne jest, aby zostawić po sobie porządek tak aby inni uczestnicy mieli gdzie odłożyć swoje pomoce. Czasem wystarczy, że jednak osoba zostawi bałagan i później już jest nieład na całym regale. Potraktuj odkładanie pomocy jako ćwiczenie mindfulnessowe i medytacyjne. Odkładaj je z pełną uważnością 😉

 

Nastawienie

Jeśli przychodzisz na zajęcia jogi pamiętaj, że możesz spotkać różne osoby. Twój nauczyciel może być dużo młodszy od Ciebie albo dużo starszy. Pamiętaj, że to nie ma znaczenia. Zostaw ego za drzwiami. Jesteś tu po to aby się uczyć i praktykować. Przyjmuj wskazówki i nie traktuj ich jak krytykę. Nie porównuj się do innych, każdy ma inne ciało inną historię. Jesteś tu dla siebie więc skieruj uwagę do wewnątrz.