Czym jest Qigong i jak to działa?

Qigong to ćwiczenia, które powstały tysiące lat temu w Chinach. Podobno powstały z obserwacji przyrody. W qigongu pracujemy bardzo subtelnie ćwiczenia są z jednej strony dostępne dla wszystkich, ale z drugiej często skomplikowane i wymagające precyzji. Z czym właściwie pracujemy praktykując qigong? Pisze o tym Beata Kosior nauczycielka qigongu.

Qi to energia. Mówimy często mam mało energii, nie mam siły, ale to że czujemy się słabsi nie oznacza że nie ma w nas energii. Energia jest wszędzie, otacza nas, jest w nas, w każdej żywej istocie i w każdym przedmiocie. Woda ma swoją energię, ogień ma swoją i kamień ma swoją. Energia to nasz potencjał, esencja życia. Gdy słabnie lub ulega zablokowaniu jej nieustanny przepływ, zaczynamy się czuć chorzy i szukamy pomocy. 

Energia to siła niemierzalna, to porządek świata, to przenikanie się wzajemne, dążenie do równowagi, harmonii. Obmywa nas, okala, otacza, wypełnia. Nie ważne jakimi słowami określimy to czym jest energia, to ona jest i będzie bez względu na to czy to czujesz i wierzysz. Natura i harmonia panujaca w niej to właśnie płynąca i przepływająca energia. 

Nasze ciało i jego organy są mocno zapracowane. Żebyśmy mogli cieszyć się z tej pracy, muszą one dobrze ze sobą współpracować, działać na swoją korzyść. Żeby tak było energia musi płynąć, ale zestresowani, kiepsko i płytko oddychajacy, słabo odżywieni, tworzymy blokady. Wtedy następuje pogorszenie zdrowia, rozregulowanie funkcjonowania organizmu i zaczynamy chorować. Są ludzie którzy rozmieniają na drobne swoją energię i sądzą, że nic nie trzeba robić, aby być zdrowym i silnym. Dokąd starcza nam energii urodzeniowej (tej od rodziców i przodków) wydaje się, że nic nam nie jest, że możemy nadużywać , nie szanować siebie, że to będzie bezkarne. Budzimy się często zbyt późno. Czasem jednak udaje nam się zdążyć.

Qi to energia a Gong to ćwiczenia, trening, dokładne opanowanie ruchu. Gong można więc zrozumieć jako dowolną naukę czy trening związany z qi, którego opanowanie wymaga wysiłku i długiego czasu. Mistrzowie w Shaolin mówią : ćwicz ten system który dobrze znasz. Mówią tak dlatego, że gdy nauczymy się i opanujemy dokładne ruchy możemy dopiero wówczas czuć co one w naszym ciele robią. Ciało wówczas poprzez ten ruch może samodzielnie omijać blokady, udrażniać niedrożne kanały i zdrowieć.